Зеленський заявив, що не дозволить Китаю придбати «Мотор Січ». Президент України не вважає Китай головною геополітичною загрозою

Більше цікавих новин читайте на сайті - ОGLAVNOM.COM.UA

Президент України Володимир Зеленський заявив, що не дозволить Китаю або будь-якій іншій країні придбати контрольний пакет акцій «Мотор Січі». Про це він заявив в інтерв’ю на HBO.

За його словами, суперечлива ситуація довкола «Мотор Січі» склалась через те, що Україна опинилася в епіцентрі «холодної війни» між Китаєм і США

«Насправді це якась холодна війна між Китаєм і США. Ми знаємо, що бізнес США представлений в Україні, але водночас, це правда, що китайський бізнес також представлений. Я вважаю, що незалежно від нації, національності, якщо люди, бізнес, певна країна ставиться до вас, ваших людей та кордонів з повагою, вони можуть бути присутніми у вашій країні», – заявив Зеленський.

На запитання про те, чи є Китай найбільшою геополітичною загрозою, Зеленський сказав, що «не може з цим погодитися, оскільки в Україні цього не відчувають».

Проте Зеленський наголосив, що не дозволить Китаю або будь-якій іншій країні придбати контрольний пакет акцій «Мотор Січі».

«Ніколи. Не при мені. Я тут не на все життя… але за мого президентства — точно ні», – відповів Зеленський на питання щодо можливого продажу «Мотор Січі».

Тизер інтерв’ю Зеленського на каналі HBO

Навіщо Китаю «Мотор Січ» і до чого тут США

Будівництво двигунів для літаків та гелікоптерів є однією з критичних потреб для армії Китаю. Ще в 2017 році тодішній віцепрем’єр-міністр економічного розвитку Степан Кубів заявив, що «Мотор Січі» та Skyrizon створили спільне підприємство і вже розбудовують виробництво в китайському Чунціні.

Невдовзі Генпрокуратура оголошує початок розслідування про незаконну передачу у власність акцій українського авіапідприємства. У вересні 2017 року суд арештовує ці акції за клопотанням СБУ.

Те, що Китай може отримати підприємство української «оборонки», стривожило Сполучені Штати Америки.

У цей час погіршуються відносини між КНР та США. Тодішній радник президента США Джон Болтон під час свого візиту до Києва у серпні 2019 року визнає, що він стривожений намаганнями Китаю «отримати економічні важелі в різних країнах світу, щоб отримати зиск від оборонних технологій, що їх розробили інші країни».

Такі погляди США на ситуацію довкола «Мотор Січі» підтвердив і тодішній держсекретар Майк Помео, який заявив про згубні інвестиції КНР в Україну.

У 2019 році почесний президент «Мотор Січі», екс-регіонал В’ячеслав Богуслаєв підтвердив продаж акцій компанії китайським компаніям Skyrizon й Xinwei Technology. Вони мали отримати понад 50%, тобто контрольний пакет.

Формально українські власники підприємства вже продали свої акції китайському інвестору, але це створило ситуацію, яка може нашкодити інтересам ключового союзника України – США. Відмова інвестору може зіпсувати відносини України з Китаєм.

У серпні 2020-го китайська Beijing Xinwei Technology Group Co., Ltd повідомила на Шанхайській біржі, що її «дочка» Beijing Skyrizon разом з фінансово-промисловою групою DCH Group Олександра Ярославського подали заявку до АМКУ щодо придбання «Мотор Січі».

Тоді ж АМКУ повідомив, що розглядають чотири справи про концентрацію прав на «Мотор Січ», зокрема досліджують продаж акцій китайським компаніям без дозволу регулятора. За даними «Інтерфакс-Україна», групі китайських компаній належать вже близько 75% акцій «Мотор Січі».

У відповідь китайські інвестори «Мотор Січі» почали міжнародний арбітраж з метою стягнення з держави Україна 3,5 млрд доларів, оскільки кваліфікують дії української влади як експропріацію їхніх інвестицій у це підприємство.

29 січня 2021 року президент Володимир Зеленський своїм указом увів у дію рішення РНБО від 28 січня 2021 року, яке передбачає застосування економічних санкцій проти китайських інвесторів «Мотор Січі».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter

Джерело

Більше цікавих новин читайте на сайті - ОGLAVNOM.COM.UA

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *